Kardiolog Poznań – Twoja poradnia kardiologiczna

Schorzenia układu sercowo-naczyniowego są jednymi z najczęściej spotykanych schorzeń przez lekarza kardiologa. Wszystkie choroby, które dotykają serca powinny być natychmiastowo omawiane, a konsultacja kardiologiczna jest w tym wypadku niezwykle potrzebna. Jeśli czujemy, że może nas dotyczyć np. nadciśnienie tętnicze układu krążenia warto jest przede wszystkim wykonać usg echo serca, a z pomocą dobrego kardiologa może nawet uratować nasze życie. Dzięki poradni kardiologicznej możemy zapisać się na badania, które pozwolą nam uniknąć np. zawału mięśnia sercowego. Dlatego tak ważne jest znać kardiologa w swojej okolicy. Np. wpisując w wyszukiwarkę frazę – Kardiolog Poznań

Czym zajmuje się kardiolog

Kardiolog to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu chorób serca i układu krążenia. Jego głównym obszarem zainteresowania jest zdrowie i funkcjonowanie serca, a także ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta związanej z układem krążenia.

Kardiolog i jego zakres pracy jest bardzo szeroki i obejmuje wiele aspektów a w nich między innymi:

  • Diagnozowanie chorób serca przy użyciu np. elektrodiagramu (EKG) lub innych specjalistycznych urządzeń.
  • Leczenie chorób serca, a w tym wprowadzanie specjalistycznych metod takich jak angioplastyka wieńcowa, wszczepianie stentu lub wszczepianie rozrusznika serca
  • Opieka pooperacyjna i rehabilitacja dla osób, które dotknięte zostały chorobami serca
  • Prowadzenie działań badawczych, które pomagają w rozwijaniu nowych technologii i terapii – związane typowo z mięśniem sercowym lub chorobami układu sercowo-naczyniowego

Zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca – jakie są objawy najpopularniejszych chorób serca?

Najpopularniejszymi chorobami serca, są właśnie te wymienione w tytule tego podpunktu. Lekarz kardiolog, który zostanie w porę powiadomiony o objawach, jest w stanie szybko i sprawnie wykonać nam badania wstępne, a następnie stworzyć plan leczenia odpowiedni dla podanej choroby. Jednak żeby móc lekarza powiadomić, najpierw warto znać typowe objawy dla w/w chorób.

Zaburzenia rytmu serca: Zaburzenia rytmu serca, takie jak migotanie przedsionków, tachykardia lub bradykardia, są spowodowane nieprawidłowym rytmem pracy serca. Poniżej opisaliśmy typowe objawy często związane z tymi schorzeniami:

  • Palpitacje: Odczuwanie mocnych, nieregularnych lub nieprawidłowych uderzeń serca.
  • Zawroty głowy: Nagłe uczucie dezorientacji lub utraty równowagi.
  • Zasłabnięcia: Nagłe utraty przytomności, które mogą wystąpić na krótki czas.

Niewydolność serca: Niewydolność serca występuje, gdy serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi, aby spełnić potrzeby organizmu. Sprawdźcie objawy niewydolności serca:

  • Zmęczenie i osłabienie: Brak energii, trudności w wykonywaniu codziennych czynności.
  • Duszność: Trudności w oddychaniu, szczególnie podczas wysiłku lub leżenia płasko.
  • Opuchlizna: Nagłe przyrost masy ciała, obrzęki nóg, kostek lub brzucha.

Choroba niedokrwienna serca: Choroba niedokrwienna serca jest spowodowana zmniejszonym przepływem krwi do mięśnia sercowego. Jest to zwykle wynik zwężenia tętnic wieńcowych. Jakie więc są konkretne objawy choroby niedokrwiennej serca?

  • Ból lub ucisk w klatce piersiowej: Odczuwanie duszności, pieczenia, ucisku lub bólu w okolicy mostka.
  • Ból promieniujący do ramion, szyi lub szczęki: Ból może rozprzestrzeniać się na inne części ciała.
  • Duszność: Trudności w oddychaniu, zwłaszcza podczas wysiłku.

Oczywiście chorób, które związane są z sercem jest całe mnóstwo, a wymieniliśmy tylko kilka z nich, które są najczęściej spotykane wśród społeczeństwa. Prawidłowo przeprowadzona konsultacja kardiologiczna może uchronić Was przed następstwami tych chorób, a nawet uratować życie o czym warto pamiętać.